A prosztatarák az egyik leggyakoribb rosszindulatú daganat a férfiak körében és (a tüdő valamint a gyomorrák után) a harmadik, rákbetegséggel kapcsolatos halálok a férfiaknál. A betegség előfordulási gyakorisága az életkor előrehaladtával nő.
Amennyiben a prosztatarákot korai, tünetekkel nem járó klinikai stádiumban felismerik, akkor teljes mértékben gyógyítható.
A betegség kialakulását elősegítő kockázati tényezők:
Az alábbi tünetek figyelhetők meg:
A betegség kialakulásának korai szakaszában, a prosztatarák nem okoz semmilyen panaszt és tünetmentes. A korai megfelelő diagnózis rendkívül fontos!
Orvosi szűrővizsgálat
Ötven éves életkor felett rendszeres urológiai ellenőrzés szükséges (legalább évente egyszer), kontrollvizsgálatokkal együtt, amennyiben azok indokoltak.
Mivel a jóindulatú prosztata megnagyobbodás vagy a prosztatagyulladás néhány tünete prosztatarákot is jelezhet, javasolt, hogy azok a férfiak, akik ezeket a tüneteket tapasztalják, kivizsgálásra jelentkezzenek a tünetek okának tisztázása érdekében.
A prosztatarák diagnózisának felállításához alkalmazott vizsgálatok:
Végbélen keresztül (az orvos által ujjal) végzett vizsgálat:
Ez a prosztata vizsgálatának alapvető módszere. A daganat korai felismerését teszi lehetővé. A prosztata elhelyezkedése, közvetlenül a végbél mellett lehetővé teszi az orvos számára, hogy ujjával felismerje a prosztata méretében, alakjában vagy szerkezetében bekövetkezett változásokat.
A vér PSA-szintjének meghatározása:
Mikor a prosztatarák a mirigy belsejében alakul ki, lehetetlen azt a végbélen keresztül történő vizsgálattal felismerni. Ekkor a PSA (a prosztataspecifikus antigén, a prosztata által termelt anyag vérszintje) segít a betegség diagnosztizálásában. A PSA normális szintje 0,0–4,0 ng/ml. A megnövekedett vérszint további vizsgálatokat – prosztatabiopszia – tesz szükségessé.
Prosztatabiopszia:
A vizsgálat során szövetmintavétel történik a prosztatából, úgy, hogy egy speciális tűvel a végbélen keresztül a prosztatából kis darabokat vesznek ki, hogy azokat mikroszkóp alatt tovább vizsgálják. A vizsgálat nem fájdalmas és nem jár szövődményekkel.
A prosztatarák kezelését az orvos választja ki, a betegség stádiumának, a daganat rosszindulatúsági fokának, a beteg életkorának és az egyéb, egyidejűleg fennálló betegségeknek megfelelően. Gyakran alkalmaznak hormonkezelést, sebészi kezelést, sugárkezelést és kemoterápiát.
Szoros összefüggést figyeltek meg a prosztatabetegségek és a csökkent nemi vágy, valamint a merevedési zavarok között.
You need the Adobe Flash Plugin version 9+ to watch this movie. The Plugin was not detected or is to old. Please update.